Search

Διέπρεψαν και φέτος οι Λέσβιοι μαραθωνοδρόμοι στην Αθήνα

Στην 107η θέση ανάμεσα σε 15.279 δρομείς από 105 χώρες του κόσμου τερμάτισε ο Γιάννης Παττακός μέλος της ομάδας «One Step Beyond_Endurance Team». Ο πρόεδρος του συλλόγου «Lesvos Runners», εκπαιδευτικός που ζει και εργάζεται στη Μυτιλήνη, τερμάτισε σε 2:56.25 και έγινε ο τρίτος Λέσβιος δρομέας που “κατέβηκε” τις 3 ώρες στον Αυθεντικό Μαραθώνιο Αθήνας.

Η συμμετοχή των δρομέων της Λέσβου ήταν και φέτος πολυπληθέστατη και μάλιστα με ιδιαιτέρως καλή παρουσία, όπως άλλωστε συμβαίνει διαχρονικά τα τελευταία χρόνια.

Το δρομικό κίνημα στο νησί βρίσκεται σε διαρκή ανάπτυξη, με τις πρώτες μεγάλες επιτυχίες να καταγράφονται το 2005 από τον Χρήστο Βαξεβάνη (2:42.0), που «έσπασε» το φράγμα των 3 ωρών, τον οποίο ακολούθησε το 2013 ο Χουσείν Χμαιντούχ (2:36.0) και μετά ο Χρήστος Λάμαρης που το 2016 τερμάτισε 17ος στη γενική κατάταξη με χρόνο 2:37.34, μένοντας μόλις ένα λεπτό μακριά από το παλλεσβιακό ρεκόρ του Χουσεΐν.

Υπήρχαν βέβαια και άλλες σημαντικές επιδόσεις, με τον Αντώνη Γκρέκα να τερματίζει σε 3:01.56, σημειώνοντας την 4η καλύτερη επίδοση όλων των εποχών για Λέσβιο αθλητή, αλλά και με τον Μάρκο Μπέλλι ο οποίος παρότι διανύει το 56ο έτος της ηλικίας του, κατόρθωσε στον πρώτο του μάλιστα μαραθώνιο να τερματίσει σε 3:11.32, πετυχαίνοντας την 6η καλύτερη επίδοση όλων των εποχών.

Αναλυτικά, όλοι οι Λέσβιοι δρομείς που αγωνίστηκαν με επιτυχία στον Αυθεντικό Μαραθώνιο Αθήνας. (με πληροφορίες από το sport Lesvos)

• ΚΟΝΤΑΚΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ – 19.03 στα 5000μ

Ο Κενυάτης, Κιπκορίρ Μισόι, ήταν ο μεγάλος νικητής στον 36ο Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας αγγίζοντας το ρεκόρ διαδρομής με 2.10.56.

Παραλίγο να έχουμε νέο ρεκόρ αγώνα στον 36ο Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας αφού ο Κιπκορίρ Μισόι ήταν εντυπωσιακός και παρά τη δεδομένη δυσκολία της διαδρομής (θεωρείται μία από τις δυσκολότερες στον κόσμο) κατάφερε να κάνει νέο ατομικό ρεκόρ.

Ο Κενυάτης δρομέας τερμάτισε σε 2.10.56 επίδοση η οποία είναι πολύ κοντά στο ρεκόρ διαδρομής.

Υπενθυμίζουμε ότι το ρεκόρ κρατά από το 2014 ο Φέλιξ Κάντι που είχε καλύψει την απόσταση σε 2.10.37. Πίσω από τον Μισόι ήταν δύο αθλητές από την Αιθιοπία. Δεύτερος τερμάτισε ο Τιρουνέχ Τέσφα  με 2:12.52 και τρίτος ο Γκερέμε Αζμερό σε 2:13.20.

Στις γυναίκες νικήτριας του αγώνα ήταν η Κενυάτισα Μουριούκι Ένγιαγουίρι η οποία τερμάτισε σε 2:36:46. Δεύτερη ήταν η επίσης Κενυάτισα Ρέμπι Τσερόνο με 2:38.54, ενώ τρίτη ήταν η Ελευθερία Πετρουλάκη η οποία κατέλαβε και την πρώτη θέση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα.