Κέρδισε η μουσική!

Συντάκτης: Μοιραστείτε το:

 

Με μεγάλη συμμετοχή και επιτυχία πραγματοποιήθηκαν και φέτος οι  6οι Παλλεσβιακοί Μαθητικοί Αγώνες Μουσικής με την οργανωτική φροντίδα και ευθύνη του Μουσικού Σχολείου Μυτιλήνης και τη βοήθεια του  Εξωραϊστικού,  Πολιτιστικού  Συλλόγου  «Η Επάνω Σκάλα», του Συλλόγου  Φίλων Μουσικής Μυτιλήνης και του Συλλόγου  Γονέων και Κηδεμόνων του Μουσικού Σχολείου Μυτιλήνης και την αιγίδα της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Β. Αιγαίου και του Δήμου Λέσβου. Οι Αγώνες έχουν την έγκριση της Καλλιτεχνικής Επιτροπής του Υπουργείου Παιδείας.

Στις δύο ημέρες των Αγώνων, Δευτέρα και Τρίτη, πήραν μέρος 292 μαθητές από 22 Μουσικά Σύνολα της Λέσβου και 80 ατομικές συμμετοχές. Η τελετή λήξης και η απονομή των βραβείων έγινε το βράδυ της Τρίτης, σ’ ένα κατάμεστο Δημοτικό Θέατρο, όπου μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικοί χειροκρότησαν όχι μόνο τα παιδιά που διακρίθηκαν αλλά και όσα συμμετείχαν στη μεγάλη αυτή γιορτή της μουσικής. «Οι αγώνες αυτοί προωθούν την αισθητική αγωγή των μαθητών, τη σύνδεση της Παιδείας με τις τέχνες και την καλλιέργεια της ευγενούς άμιλλας μεταξύ των μαθητών» τόνισαν οι διοργανωτές στην εισαγωγική προσφώνηση.

P1050360

Την απονομή των βραβείων έκαναν η Σύμβουλος Μουσικής κα Ευανθία Αναγνωσταρά, η Διευθύντρια Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Λέσβου κα Κατερίνα Στρατάκη, ο Σύμβουλος Φιλολόγων κ. Στρατής Αναγνώστου, ο Διευθυντής του Μουσικού Σχολείου Μυτιλήνης κ. Νίκος Ζαφειρίου, ο Διευθυντής του 5ου Γυμνασίου  Μυτιλήνης κ. Μιλτιάδης Σουγλάνης, ο Πρόεδρος του Συλλόγου  Γονέων και Κηδεμόνων του Μουσικού Σχολείου Μυτιλήνης κ. Γιάννης Δαλδαράς, ο Πρόεδρος του  Εξωραϊστικού,  Πολιτιστικού  Συλλόγου  «Η Επάνω Σκάλα» κ. Μάκης Βενέτας, η Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Λέσβου κα Μαρία Τζουρά.

Μαθητές που βραβεύτηκαν και Σύνολα Παραδοσιακής και Σύγχρονης Μουσικής παρουσίασαν στο κοινό τη μουσική δουλειά τους.

Η εκδήλωση έκλεισε με όλους τους μαθητές στη σκηνή να τραγουδάνε με την ορχήστρα Σύγχρονης Μουσικής  του Μουσικού Σχολείου.

P1050361

Αναλυτικά τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

 

Ψαλμός Ειδική  Διάκριση: Γιουσμάς Αθανάσιος (Δημοτικό Σχολείο Χαλίκων)

Ατομικό τραγούδι

Βραβεία: Σκαμνιώτη Ελένη (1ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης), Μαυρουδή Μαρία (Δημοτικό Σχολείο Χαλίκων), Γεραγωτέλλη Ειρήνη (15ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης), Καρίπη Δήμητρα (Δημοτικό Σχολείο Παναγιούδας), Χατζέλλης Παναγιώτης (1ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης)

 

Ειδικές  Διακρίσεις: Κατσούρη Ελευθερία (Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης), Πανσεληνάς Στέλιος (5ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης), Κοντού Δήμητρα – Ελένη (3ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης)

 

Πιάνο

Βραβεία: Σουγλάνη Σοφία (11ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης), Ανάγνου Χρήστος (Δημοτικό Σχολείο Άντισας), Ανδρονίκου Αγγελική (Δημοτικό Σχολείο Παπάδου).

 

Ειδικές  Διακρίσεις: Βασλά Μαρία (Δημοτικό Σχολείο Αγιάσου), Γεραγωτέλλη Ειρήνη (15ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης), Ιωσηφέλλης Φώτης (Δημοτικό Σχολείο Μολύβου),Φωτή Χριστιάνα (1ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης), Σκορδά Σοφία (Δημοτικό Σχολείο Βαρειάς), Κανάρου Βαλέρια (7ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης).

Κιθάρα

Βραβεία: Πέρου Τερψιχόρη (Δημοτικό Σχολείο Ταξιαρχών), Χατζέλλης Παναγιώτης (1ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης)

 

Ειδικές  Διακρίσεις: Γιακούπη Ειρήνη – Χρυσοβαλάντου (Δημοτικό Σχολείο Παμφίλων), Κριπεντήρη Μαρία (Δημοτικό Σχολείο Πολιχνίτου).

 

Πνευστά – Τρομπέτα Βραβεία: Διαμαντή Ειρήνη (Δημοτικό Σχολείο Βρίσας)

Ειδικές  Διακρίσεις: Σαλτογιάννης Παναγιώτης (Δημοτικό Σχολείο Περάματος)

P1050370 (1)

ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ  

Βραβείο: Κοτσίνης Λέων (Δημοτικού Σχολείου Άντισσας)

Ειδική  Διάκριση: Δελλής Γιώργος (Δημοτικού Σχολείου Πολιχνίτου)

ΤΖΟΥΡΑΣ  Βραβείο: Παπουτσάνης Ευστράτιος (Δημοτικού Σχολείου Άντισσας)

ΚΑΝΟΝΑΚΙ  Βραβείο:Θυμέλλης Θεοφάνης (Δημοτικού Σχολείου Άντισσας)

ΣΑΝΤΟΥΡΙ Βραβείο: Σκορδά Σοφία (Δημοτικού Σχολείου Βαρειάς)

 

ΜΟΥΣΙΚΑ ΣΥΝΟΛΑ «ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ,ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗΣ & ΡΕΜΠΕΤΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ»

Βραβεία:  

  • Δημοτικό Σχολείο Αγιάσου σε συνεργασία με το Δημοτικό Σχολείο Βαρειάς & Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης  (Μαύρα Μάτια, Μάρκος Βαμβακάρης, Έπαιξαν οι: Παναγιώτης Πατσέλης, Γιάννης Παροίκος, Αλέξανδρος Λημναίος, Παναγιώτης Δελόγκος, Γιάννης Ζηλέλλης, Κώστας Χατζέλλης, Μιχάλης Κεραμιδάς, Γιάννης Στόϊκος, Μιχάλης Πράτσος).

           Υπεύθυνος Καθηγητής: Κώστας Ζαφειρίου

  • Δημοτικό Σχολείο Αγιάσου σε συνεργασία με το Δημοτικό Σχολείο Βαρειάς και το 5ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης (Μουρμουράκι, Παραδοσιακό, Έπαιξαν οι: Παναγιώτης Τζανής, Ταξιάρχης Καμπουρέλλης, Γιώργος Καμπουρέλλης, Στέλιος Σκορδάς, Γιώργος Αλεντάς )

Υπεύθυνος Καθηγητής: Κώστας Ζαφειρίου

  • Δημοτικό Σχολείο Άντισσας (Προσφυγάκι, παραδοσιακό, Έπαιξαν οι: Κλέων Κοτσίνης, Θεοφάνης Θυμέλλης).

Υπεύθυνος Καθηγητής: Αλκιβιάδης Πασπάτης

Ειδικές  Διακρίσεις:

  • Δημοτικό Σχολείο Αγιάσου σε συνεργασία με το Δημοτικό Σχολείο Βαρειάς (Από ξένο τόπο, παραδοσιακό, Έπαιξαν σαντούρια: Τσέλα Κωνσταντίνα, Στέλιος Σκορδάς)

Υπεύθυνος Καθηγητής: Κώστας Ζαφειρίου

  • Δημοτικό Σχολείο Σκαλοχωρίου (Φραγκοσυριανή, Μάρκος Βαμβακάρης, Έπαιξαν οι: Νεοκλής Φωτέλλης, Κώστας Αρβανίτης)

Υπεύθυνος Καθηγητής: Αλκιβιάδης Πασπάτης

 

ΜΟΥΣΙΚΑ ΣΥΝΟΛΑ «ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ»

Βραβεία:

  • 3ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης (Η φωτεινή πλευρά της ζωής, Eric Idle)

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Λαγκαδινού Νεκταρία

  • Δημοτικό Σχολείο Ερεσού (Τι, τι, Παραδοσιακό νανούρισμα Κάτω Ιταλίας)

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Γωγώ Φιλίππου

  • 10ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης (Θα βρεθούμε ξανά, Νότης Μαυρουδής)

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Μανωλοπούλου Ειρήνη

  • Δημοτικό Σχολείο Παμφίλων (Ωδή στον Γεώργιο Καραϊσκάκη, Διονύσης Σαββόπουλος)

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Μανωλοπούλου Ειρήνη

Ειδικές  Διακρίσεις:

  • Δημοτικό Σχολείο Δαφιών (Μαλαματένια Λόγια, Γιάννης Μαρκόπουλος)

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Κοεμτζοπούλου Μαριάνθη

  • 9ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης σε συνεργασία με το 11ο Δημοτικό Σχολείο Μυτιλήνης (Πες μου μια λέξη, Μάνος Χατζιδάκις)

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Καλέσογλου Δήμητρα

 

 

 

Προηγουμενο αρθρο

Αναβάλλεται το 10ο Διεθνές Τουρνουά Τένις Γυναικών της Μυτιλήνης

Επομενο αρθρο

Συνεχίζει τη λειτουργία του ο Ξενώνας Φιλοξενίας Γυναικών Θυμάτων Βίας